V koupelně se každé ráno připravujeme do práce – staráme se o pleť, holíme se, nanášíme make-up a večer se sem zase vracíme a těšíme se na pořádnou koupel, nebo sprchu. U osvětlení koupelny je důležité myslet nejen na praktičnost a design samotných světel, ale také na bezpečnost.
Je obecně známo, že voda je velmi dobrým vodičem elektrického proudu, a proto je důležité jakékoliv spotřebiče i světla chránit před vodou a zvýšenou vlhkostí. Vzhledem k těmto rizikům se každá koupelna dělí na tzv. bezpečnostní zóny v koupelně, které přesně určují, co a kam lze bezpečně nainstalovat.
Ještě předtím, než vám představíme nápady na osvětlení koupelny, podívejte se, jaké jsou bezpečnostní zóny každé koupelny!
Vhodné produkty pro osvětlení koupelny
Bezpečnostní normy pro osvětlení koupelny
Instalace elektrických zařízení v koupelně není jen tak – voda je totiž výborný vodič a v kombinaci s elektřinou může jít doslova o život. Právě proto existují přísná pravidla, která určují, kam můžete umístit světla, zásuvky nebo třeba ohřívač vody. Celý prostor koupelny je podle míry nebezpečí rozdělen do několika tzv. zón. Tyto zóny v koupelně jsou definovány v normě ČSN 33 2000-7-701 ed.2, a vycházejí především z toho, jak daleko se nacházejí od vany nebo sprchového koutu. A čím blíže k vodě, tím přísnější podmínky.
Zóna 0: Voda všude kolem
Začněme tou nejrizikovější – zóna 0 zahrnuje samotný vnitřek vany nebo sprchové vaničky. Ačkoliv to na první pohled může působit jako místo, kam by se elektřina vůbec neměla dostat, existují výjimky. Typicky jde třeba o podvodní LED osvětlení. V takovém případě ale musí jít o zařízení napájená bezpečným nízkým napětím – maximálně 12 V – a zároveň s velmi vysokou odolností proti vodě, tedy minimálně IPX7. Zjednodušeně řečeno: zařízení musí přežít trvalé ponoření pod vodu.
Zóna 1: Hned nad hlavou
Zóna 1 začíná tam, kde končí vana nebo sprcha – tedy zahrnuje stěny a strop přímo nad nimi, a to až do výšky 2,25 metru od podlahy. Jde o prostor, kam často dopadá voda při sprchování nebo koupání, a tomu odpovídají i nároky na bezpečnost. V této oblasti se už dá instalovat víc typů zařízení – například svítidla, ventilátory nebo ohřívače vody – ale za přísné podmínky. Musí totiž mít minimální krytí IPX4, a pokud se dostávají do kontaktu s ostřikující vodou, pak dokonce IPX5. U vířivých van nebo moderních sprchových panelů je nutné být obzvlášť opatrný.
Pro ty, kdo hledají nejen funkčnost, ale i zajímavý vzhled, může být skvělým řešením i LED pásek do sprchového koutu. V kombinaci s vhodným krytím totiž dokáže vytvořit atmosférické osvětlení i v této náročné zóně.
Zóna 2: Kolem vany a sprchy
Následuje zóna 2, která pokrývá prostor do 60 centimetrů od okraje vany nebo sprchového koutu, a zároveň také prostor nad výškou 2,25 metru až do cca 3 metrů. Ačkoliv se voda v této oblasti už nedostává přímo, stále zde hrozí nebezpečí stříkající vody, a tomu odpovídá i požadované krytí alespoň IPX4. Do této zóny můžete bezpečně umístit například svítidla nad umyvadlem, koupelnové ventilátory, sprchová čerpadla nebo zařízení pro vířivé vany. V omezené míře sem spadají také zásuvky pro holicí strojky či spínače, ale pouze s velmi nízkým napětím a odpovídající ochranou.
Ostatní prostory: Když už jste z dosahu vody
Vše, co se nachází mimo předchozí tři zóny, se už řadí mezi tzv. ostatní prostory koupelny. A právě tady máte při instalaci největší volnost. Bez obav sem můžete umístit klasická svítidla s krytím IP20 nebo vyšším, stejně jako zásuvky s napětím 230 V. Jedinou podmínkou je, že musí být chráněny proudovým chráničem s vybavovacím proudem nejvýše 30 mA, což je dnes standardem i u běžných domácích rozvodů.
Pro příjemné náladové osvětlení se v této zóně výborně hodí LED pásek v koupelně, který lze jednoduše instalovat pod skříňky, za zrcadlo nebo třeba po obvodu stropu.
Osvětlení stropu koupelny
V každé koupelně by se mělo nacházet jedno centrální světlo, které by mělo být dostatečně intenzivní na to, aby osvětlilo celý prostor koupelny.
Alternativu k centrálnímu světlu představují dnes hojně používaná a designová bodová světla, ta se využívají hlavně u podhledů. Dále lze také použít velice oblíbené LED panely.
Pokud byste hledali modernější způsob centrálního osvětlení, sáhněte po vhodných LED páscích a vytvořte si z nich stropní osvětlení. LED pásky můžete stříhat a vytvořit z nich netradiční tvary.

Osvětlení umyvadla a zrcadla
Dalším důležitým prostorem, který si zaslouží pozornost je oblast kolem umyvadla a zrcadla. Důležité je myslet na to, aby světlo nebylo příliš intenzivní a neodráželo se v zrcadle.
Svítidlo také instalujte tak, aby světlo správně a rovnoměrně dokázalo osvětlit siluetu osoby. V tomto prostoru se ženy často líčí a muži holí, a proto je důležité, aby barva světla (tzv. teplota chromatičnosti) byla co nejvíce v barvě přirozeného světla.
Z tohoto důvodu doporučujeme sáhnout po denní bílé barvě a zvolit světlo s vyšším indexem podaní barvy (alespoň 80–90). K designovějšímu osvětlení zrcadla můžete využít i LED pásky (bílé i barevné), které dotvářejí modernější nádech celé koupelny. Osvětlit můžete jen horní část, nebo i celý rám zrcadla.
Designová osvětlení
I přes striktní bezpečností zóny se dá v koupelně vymyslet několik designových vychytávek osvětlení. Velice pěkně působí podsvícené poličky a skříňky na ručníky či kosmetiku LED pásky.
Pokud je to z bezpečnostních zón možné (převážně ve větších koupelnách), sáhněte po podlahových zapuštěných LED světlech.

Jak je známo, kreativitě se meze nekladou. Kdybyste měli jakýkoliv nápad na osvětlení koupelny a nevěděli si rady s jeho realizací, určitě nám napište. Rádi vám pomůžeme.
Další návody na osvětlení
Diskuze ke článku
Chcete se dozvědět více o tom, co si o článku myslí ostatní uživatelé? Přečtěte si komentáře v diskuzi. Získáte tak cenné informace, které vám pomohou s konečným rozhodnutím o koupi produktu.
Zeptat se v diskusi