Foto © Photographee.eu, shutterstock
Pohybová čidla a detektory přítomnosti jsou velice oblíbenými a často používanými technologiemi v domácnostech. Setkáte se s nimi především u osvětlení schodišť, vstupních prostor a kanceláří.
Pohybová čidla
Svítidla s pohybovým čidlem, neboli pohybová čidla, slouží k úspornému osvětlení. Tato čidla snímají, zdali dochází v určité vzdálenosti k nějakému pohybu. V případě, že čidlo zaznamená pohyb, sepne a jednoduše rozsvítí připojený světelný zdroj. Po uplynutí časového limitu zase světelný zdroj vypne. Jinými slovy, světelný zdroj se rozsvítí jenom na omezenou dobu. Z tohoto důvodu jsou pohybová čidla vhodná do prostorů, kde se zdržujete jenom krátkou dobu. Typickými příklady jsou vstupy do domu, schodiště, chodby, toalety aj.
Čidla jsou vyráběna několika technologiemi. Setkáte se s pasivním infračerveným detektorem (PIR), a vysokofrekvenčními čidly.
PIR pohybové čidlo snímá teplotu a v případě, že zaznamená rozdíl teplot, sepne a rozsvítí světelný zdroj.
Vysokofrekvenční čidla pracují na principu vysílání vysokofrekvenčních elektromagnetických vln. V případě, že je pole narušeno pohybem, spínací povel je vyslán a světelný zdroj se rozsvítí.
Nápady na využití pohybových čidel
Osvětlení schodiště Osvětlení garáže
V případě, že nechcete, aby světlo po určité době zhaslo, ale aby stále svítilo, bude potřeba použít tzv. senzor přítomnosti.
Senzory přítomnosti
Svítidla se senzory přítomnosti fungují na odlišném principu. Tyto detektory udržují hladinu osvětlení na konstantní úrovni v závislosti na denním světle. Sledují jak se mění denní světlo v průběh dne a přizpůsobují tomu intenzitu světla. Senzor přítomnosti je citlivější než pohybové čidlo, proto není potřeba se neustále pohybovat, světelný zdroj zůstane stále svítit. Senzory přítomnosti jsou ve většině případů doplněny pohybovým čidlem, který po zaznamenání pohybu rozsvítí světelný zdroj a senzor ho pak udržuje v závislosti na denním světle rozsvícen. Senzory přítomnosti jsou proto instalovány do místností, kde se pohybujeme delší dobu. Typickými prostory jsou kanceláře, učebny, sklady aj.
Kromě detektorů přítomnosti se také setkáte se soumrakovými spínači. Tyto spínače automaticky zapnou nebo vypnou osvětlení podle úrovně intenzity světla. Z tohoto důvodů není nutné nastavovat čas sepnutí.
Diskuze ke článku
Chcete se dozvědět více o tom, co si o článku myslí ostatní uživatelé? Přečtěte si komentáře v diskuzi. Získáte tak cenné informace, které vám pomohou s konečným rozhodnutím o koupi produktu.
Zeptat se v diskusi