Foto ©Devanath, Pixabay
V dnešní době seženete LED žárovky téměř na každém rohu v několika velikostech, s různou dobou životnosti a od nejrůznějších výrobců. Při výběru LED žárovek je potřeba se řídit několika základními faktory. V následujícím článku najdete tipy, podle čeho se orientovat a na co si dát pozor při výběru LED žárovek.
Velikost závitu nebo patice
V prvním kroku je důležité zvolit správnou velikost LED žárovky. U LED žárovek se setkáte se závity a paticemi. Hlavním rozdílem mezi nimi je způsob jejich instalace, zatímco se závity šroubují, patice se zasouvají. Závity mají zpravidla LED žárovky, které používáte např. do lampiček a stropních svítidel. LED žárovky s paticemi se naopak používají hlavně u bodových a podhledových svítidel.
V případě závitů se setkáte se dvěma základními typy: závit E27 a závit E14. Závitu E27 se také někdy říká „velký Edisonův závit” a používá se především do lustrů, stropních svítidel a nástěnných svítidel.
Závit E14 má menší průměr a setkáte se s ním hlavně v interiéru u osvětlení kuchyňské digestoře, trouby nebo třeba nočních lampiček.
Žárovka se závitem E27Žárovka se závitem E14Teplota světla
U LED žárovek se setkáte s teplotou světla neboli teplotou chromatičnosti. Udává se v kelvinech a platí zde následující vztah: čím více kelvinů daná žárovka má, tím více svítí do studené bílé až namodralé barvy. Tento chladnější bílý tón (5000–6000 kelvinů) doporučujeme používat v místnostech, které nejsou určené na odpočinek a relaxaci. Tato teplota světla má totiž tendenci povzbuzovat organismu a tím zvyšovat produktivitu, proto je instalujte v pracovně nebo kanceláři.
LED žárovky s teplejší bílou barvou zútulňují místnosti, proto jsou ideální do těch místností, kde často odpočíváte. Instalujte je do ložnice, obývacího pokoje a dětských pokojů.
Studená bílá barva Teplá bílá barva
Světelný tok (počet lumenů)
Dalším hlediskem správného výběru LED žárovky je světelný tok, který udává množství vyzářeného světla. Měří se v jednotkách lumenech. Platí u něj vztah, že čím více lumenů žárovka má, tím více svítí. Stanovte si, kde danou LED žárovku chcete instalovat a poté vyberte správný počet lumenů. Do menších a lokálních svítidel (např. do lampiček) zvolte nižší počet lumenů (kolem 300–400 lm), naopak do větších a centrálních svítidel sáhněte po LED žárovce s vyšším počtem lumenů (min. 700 lm). Přesný počet lumenů si vždy zkontrolujte na krabičce LED žárovky, protože se může u různých výrobců lišit. S výběrem správného počtu osvětlení pomůže kalkulačka T-LED:
Plánovač osvětlení místnosti T-LED
Životnost LED žárovky
Při výběru LED žárovky zkontrolujte na krabičce dobu životnosti žárovky, která se udává v hodinách a zpravidla dosahuje u LED žárovek obvykle 30 000 hod. (klasické žárovky mají životnost přibližně 2000 hod.). LED žárovky mají několik dalších výhod. Nejsou citlivé na časté vypínání a zapínání a jsou v podstatě bezúdržbové. Jejich životnost je opravdu dlouhá, nicméně je potřeba sáhnout po kvalitním provedení. U nekvalitních žárovek dochází k rychlejšímu opotřebení a doba jejich životnosti se významně snižuje.
LED žárovka s životností 40 000 hod.LED žárovka s životností 40 000 hod.Výrobce a cena
Posledním, ale jedním z nejdůležitějších faktorů je správná volba výrobce a cena LED žárovky. Vybírejte LED žárovky u důvěryhodných výrobců, přestože je jejich cena vyšší. Kvalitní žárovky jsou obvykle zabaleny v krabičkách, na kterých najdete veškeré důležité parametry (světelný tok, teplota světla, doba životnosti aj.). Naopak nekvalitní žárovky bývají dodávány v bílých krabičkách, na kterých byste těžko hledali jakékoliv údaje. Nekvalitní LED žárovky zpravidla nesvítí „tak dobře” a po několika dnech svícení mohou úplně přestat svítit.
Obal LED žárovky T-LED
Diskuze ke článku
Chcete se dozvědět více o tom, co si o článku myslí ostatní uživatelé? Přečtěte si komentáře v diskuzi. Získáte tak cenné informace, které vám pomohou s konečným rozhodnutím o koupi produktu.
Zeptat se v diskusi